RSS
 

Naturalne metody obniżania gorączki u dzieci

29 sie
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Witam!

Temat gorączki u dzieci nadal powraca – tym razem będzie o bardziej naturalnej metodzie – kąpiel ochładzająca. U mnie często stosowana, bez względu na wiek – działa zawsze, ale musi być odpowiednio przeprowadzona.

U niemowlaka nalewamy wody do wanienki ale o temp. uwaga!!! TYLKO 1-2 stopnie niższej niż jego ciało i stopniowo dolewamy trochę zimniejszej. Mały pikuś. Chodzi o to, żeby schłodzić chociaż o 0,5-1,0 stopień. Starszaka pakujemy pod gorący jak on sam prysznic i regulujemy odpowiednio wodę na chłodniejszą. Wiadomo że nikomu nie chce się mierzyć najpierw dziecku gorączki a potem jeszcze temperatury wody.  Ale trzeba uważać, żeby ta woda nie była za zimna – wtedy można odnieść skutek odwrotny (naczynia krwionośne pod wpływem zimna kurczą się co powoduje wzrost temperatury!). Zwykle dziecko w takiej kąpieli po chwili (kilka minut) zaczyna się lepiej czuć – widać to gołym okiem i wtedy można malucha wyciągnąć z wody. No i na miłość boską – nie przykrywamy biedaka kołdrą po samą szyję!  Nawet jak babcia stwierdzi, że dziecko przecież „musi się wypocić”. Absolutnie nie! Właściwie to na odwrót – dzieci nie mają jeszcze tak wykształconego ukł termoregulacji i takie przykrycie kołdrą to jak włożenie go do ciepłego termosu – nie ma szans się ochłodzić i odprowadzić ciepła do otoczenia.

Można zrobić też zawijanie łydek zimnymi okładami – ale jakie dziecko sobie na to pozwoli to nie wiem… Albo kompres zimny w okolicach wątroby (najcieplejszy organ ciała) – ale szanse bliskie zeru, że się uda to na dziecku przytrzymać. Są też plastry chłodzące na czoło np. Apap Ice czy Ibum Ice. Wbrew pozorom nie zawierają żadnego leku – tylko naturalne olejki np. miętowy mające za zadanie ochłodzenie np. czoła.

Tak więc do wyboru na gorączkę jest naprawdę dużo. Od syropów, przez czopki po metody naturalne. Ale najważniejsze, żeby to na co się zdecydujecie pomogło i gorączka spadła. A wtedy nasze pociechy potrafią znowu nieźle dać w kość – jakby były zupełnie zdrowe… Ba, nawet z gorączką 39 stopni niektóre osobniki szaleją na całego!

A w następnym poście – podawanie leków dla opornych – mały tutorial – zapraszam wkrótce!

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Przeziębienie i odporność

 

Tags: ,

Dodaj komentarz

 

 
 

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×