RSS
 

Dlaczego kwasy omega-3 są takie ważne?

06 wrz
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Witam!

Wiele się słyszy o stosowaniu kwasów omega-3. Są to tzw. NNKT-niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Organizm nie potrafi ich sam wytworzyć dlatego trzeba je dostarczać z pożywieniem. Źródłem omega-3 są tłuste ryby morskie oraz algi. Wśród kwasów tych mamy kilka najczęściej wymienianych, oznaczane są skrótami: – ALA (alfa-linolenowy). EPA (eikozapentaenowy), DHA (dokozaheksaenowy). Z ALA powstaje EPA a z EPA DHA.

DHA u kobiet w ciąży

Podaż DHA jest ważna od pierwszych dni życia a nawet już w życiu płodowym. Wspiera rozwój ośrodkowego układu nerwowego płodu a w konsekwencji funkcji poznawczych dziecka, mowy oraz narządu wzroku. Pamiętajmy, że do 40 tyg. ciąży rozwija się 70% masy mózgu, kolejne 15% do 1 roku. U matki natomiast może zmniejszać częstość pill-316601_1280występowania stanu przedrzucawkowego a także depresji u kobiet ciężarnych. Zaleca się stosowanie 500-1000mg DHA/dzień. Najlepiej kontynuować stosowanie po porodzie ponieważ omega-3 przenikają do mleka matki i wspierają rozwój mózgu dziecka. Czy warto wydawać tyle kasy na te suplementy? Najbardziej popularny PregnaDHA 250mg to ok 35zł a PregnaPlus (razem z witaminami) to ok 40zł I to na miesiąc, razy 9… 8-O Dla mnie – warto. Zwłaszcza, jeśli w rodzinie mamy tzw. obciążony wywiad – cukrzycę, nadciśnienie, miażdżycę, astmę, AZS itp. Jeśli nie chcemy wydawać tyle kasy można równie dobrze kupić same kwasy omega-3, takie gdzie DHA jest standaryzowane do ilości 250mg.

DHA u niemowląt i dzieci

Ponieważ DHA jest ważne także u niemowląt zaleca się jego suplementację po porodzie (!) w dawce 250mg. Ma to wpływ na szybszy rozwój psychomotoryczny dziecka, rozwój narządu wzroku i układu nerwowego oczywiście.Chyba jedyny na rynku preparat zarejestrowany od 1 dnia życia to OmegamedBaby – kapsułki twist-off, olej jest z alg – co eliminuje możliwość uczulenia niemowlęcia na ryby oraz jakiekolwiek zanieczyszczenia metalami ciężkimi. Jest wersja już z wit. D oraz bez. Jedyny minus wg mnie – ręce po otwieraniu są tłuste i …eee śmierdzą rybą, a dziecko wg mojego męża „czuć kutrem rybackim, co ty jej znowu dawałaś???” Ale plusów jest tak dużo, że jak najbardziej polecam :)

Najbardziej dynamicznie mózg rozwija się do 3 roku życia by osiągnąć całkowitą masę do 6 lat. To nie przypadek, że 6-latki mają iść do szkoły… ;) Potem skok w rozwoju i ponowna dynamizacja przypada między 7-9 rokiem życia (co najczęściej zbiega się u dzieci z diagnozą ADHD, też nie przypadek) oraz u nastolatków.
U dzieci prawidłowa podaż kwasu DHA ma wpływ nie tylko na ośrodkowy układ nerwowy oraz na obniżenie ryzyka zespołu metabolicznego i innych zaburzeń takich jak procesy miażdżycowe naczyń krwionośnych. DHA podajemy także w AZS i alergii a nawet przy ADHD – łagodzi ich objawy.
My Polacy nie jemy wystarczająco często (mówimy tu o 2-3 x tydzień) ryb morskich (muszą to być ryby morskie żywiące się algami, które są źródłem DHA, a nie ryby z hodowli!!!). Ponadto w przypadku kobiet w ciąży, matek karmiących, niemowląt i dzieci do 7 lat pojawia się problem zanieczyszczenia ryb morskich metalami ciężkimi (rtęć, ołów) oraz dioksynami. Im większa ryba tym więcej zdążyła skumulować tych substancji. Odkładają się one w naszym układzie nerwowym i są szczególnie niebezpieczne, zwłaszcza dla mózgu dopiero rozwijającego się dziecka. Dlatego powinniśmy suplementować kwasy omega-3.

Dokładniejsze omówienie preparatów zawierających kwasy omega-3 dla dzieci w kolejnym poście, zapraszam wkrótce ;)

 

Źródło:

„LDL i HDL – dwie strony cholesterolu w aspekcie – Kwasy tłuszczowe omega-3 i fitosterole w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego” – dr n.med. Anna Fila-Daniłow

Prezentacja firmy HOLBEX 2008r.

http://www.doz.pl/czytelnia/a1371-Wspaniale_wlasciwosci_kwasu_DHA

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Przeziębienie i odporność

 

Tags: , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

 

 
 

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×